Video content marketing w YouTube – jak uczynić go bardziej efektywnym.

Video content marketing coraz bardziej zyskuje na popularności. W obliczu nadmiaru powielanych informacji i reklam unikatowa treść staje się coraz bardziej cenna dla konsumentów. Inspirowanie, wzbudzanie emocji, opowiadanie ciekawych historii – tym powinno się charakteryzować dobre video.

Z badań przeprowadzonych w 2014 przez Points Group* wynika, że 76% firm planuje wdrożyć video do swojej kampanii marketingowej i jest to dla nich obecnie większym priorytetem niż promocja na Facebook’u czy Twitterze. O potędze video świadczy fakt, że miesięcznie YouTubem odwiedza ponad bilion indywidualnych użytkowników, którzy łącznie spędzają około 4 biliony godzin na oglądaniu filmów.

Jak uczynić video content marketing w YouTube bardziej efektywnym?

Stwórz content, którym ludzie będą się dzielić.

Śledź aktualne trendy w sieci, aby dostarczyć swoim widzom to, czego szukają. Jeśli Twoje video będzie oddziaływało na emocje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko znajdzie się na szczycie list wyszukiwania. Ludzie lubią dzielić się tym co ich porusza, lubią o tym rozmawiać, wykorzystaj więc siłę mediów społecznościowych.

Pozwól się zobaczyć.

Wyszukiwarka w YouTube działa podobnie jak Google, zadbaj więc o odpowiednią optymalizację swojego kanału. Video content marketing to tworzenie wartościowych treści za pomocą video. Staraj się więc robić je tak, aby było ponadczasowe, aby widzowie często mogli do niego wracać, a tematy w nim poruszane nie traciły na aktualności.

Grupa docelowa.

Twórz treści dostosowane do Twojej grupy docelowej. Dzięki analizom jakie oferuje YouTube możesz na bieżąco śledzić statystyki wyszukiwania filmów. Sprawdź, które z Twoich treści mają największą oglądalność. Zastanów się, co możesz zmodyfikować w kolejnych materiałach, aby stworzyć video, które najlepiej będzie odpowiadać na potrzeby Twoich odbiorców.

Autentyczność.

Konsumenci cenią sobie szczerość. Pokaż za co mogą cenić Twoją markę, opowiadaj im autentyczne historie, które ich dotyczą, pokaż swoje prawdziwe oblicze, nie tylko swoją markę. To sprawi, że video content marketing będzie bardziej efektywny, a Ty zyskasz przychylność klienta, który zechce dzielić się Waszą wspólną historią.

*http://www.pointsgroupllc.com/trends-in-online-video-in-2014-and-what-it-means-for-healthcare/

Optymalizacja video na YouTube

Statystyki oglądalności YouTube’a pokazują, że jest to potężne narzędzie do promocji firmy. Warto założyć swój kanał w serwisie, ale samo wrzucanie treści już nie wystarczy. Dopiero odpowiednia optymalizacja kanału jest gwarancją sukcesu. Dowiedz się jak optymalizować video w YouTube, aby znaleźć się na top liście wyników wyszukiwania.

Jak działa wyszukiwarka YouTube?

Wyszukiwarka YouTube, podobnie jak Google, opiera się na skomplikowanych algorytmach. Pod uwagę brane jest zaangażowanie widza związane z filmem – czy ogląda materiał do końca, komentuje, czy dzieli się video ze znajomymi. Oprócz kryterium związanym z samą treścią i zaangażowaniem widza, wyszukiwarka ma na uwadze meta dane (tytuł, słowa kluczowe). Znaczenie ma też czas trwania filmu, im jest on dłuższy tym lepiej.

Jak zoptymalizować kanał YouTube?

Tytuł filmu

Znając mechanizmy wyszukiwania na YouTube można skupić się na optymalizacji video. Na początek warto znaleźć dobry tytuł, który wraz z miniaturami stworzy spójną i przyciągającą uwagę całość. Umieść więc w początkowej części tytułu najważniejsze słowa kluczowe. Możesz też zawrzeć nazwę swojej firmy i numer odcinka, jeśli jest taka potrzeba. Dbaj o to, aby tytuł nie był zbyt długi – YouTube może obciąć część frazy jeśli przekroczy dopuszczalną liczbę znaków. W przypadku tworzenia tutoriali i video explainer’ów dobrze jest zacząć tytuł od słowa „jak”. Masz wtedy dużą pewność, że Twoje video znajdzie się na szczycie listy wyszukiwania na YouTube.

Opis filmu

Dobry opis to podstawa optymalizacji video, więc zacznij od wypisania najważniejszych fraz, kluczowych dla twojego filmu. Opis musi pasować do miniatury i tytułu, bowiem te trzy elementy występują razem w wynikach wyszukiwania. Warto dorzucić adres strony internetowej oraz linki, które wzbogacają film (linki do określonych momentów filmu, materiały uzupełniające).

Słowa kluczowe

W pozycjonowaniu video na YouTube ważną rolę odgrywają słowa kluczowe. Są to tagi, które mogą odnosić się zarówno do samego filmu jak i specyfiki działalności twojej firmy. Warto również powtórzyć je w tytule video. Słowa kluczowe mają określać kategorię Twoich produktów oraz przewidywać intencje klienta, czyli to jakie frazy będzie on wpisywał w wyszukiwarce na YouTube.

Miniatura

Miniatura to zapowiedź Twojego filmu i pierwsza rzecz jaką zobaczy widz w zetknięciu się z Twoim video. Warto zrobić kilka zdjęć podczas kręcenia filmu, które będzie można wykorzystać jako miniatury. Pamiętaj, że użytkownik może oglądać Twoje materiały na różnych urządzeniach, a więc warto zadbać o odpowiednią rozdzielczość 1280×720 (przy minimalnej szerokości 640 pikseli) i proporcje (najlepiej 16:9).

Popularność kanału Sylwestra Wardęgi* wynika nie tylko z tego, że robi filmy, które poprzez użytkowników bardzo szybko rozprzestrzeniają się w sieci. Każde video jest opatrzone nietypową miniaturą, prezentującą specyficzny typ filmów tworzonych przez Wardęgę i zachęcającą do kliknięcia.

 

optymalizacja video na youtube
Optymalizacja video na YouTube

Im miniatura bardziej ciekawa, intrygująca, niestandardowa, tym masz większą pewność, że użytkownik obejrzy video. A jak obejrzy video, może zajrzy na Twoją stronę? To taki ciąg przyczynowo-skutkowy, dla którego warto odpowiednio optymalizować video i zapewnić swojej firmie sukces w sieci.

 

*https://www.youtube.com/user/wardegasa

Jak opisywać filmy w YouTube?

Masz już własny kanał na YouTube, regularnie wrzucasz nowe filmy, jednak liczba wyświetleń Twojego video wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Zastanów się czy na pewno dobrze zoptymalizowałeś swój kanał, tzn. czy dobrałeś właściwy tytuł, słowa kluczowe i co najważniejsze, czy przy Twoim filmie znajduje się wyczerpujący opis, dostarczający wszystkich informacji.

Jeżeli chcesz, aby każdy użytkownik wyświetlający video odwiedził Twoją stronę internetową, najlepiej ułatwić mu to zadanie i zacząć opis od podania aktywnych linków. Warto podać też kilka informacji o Twojej firmie, produktach i zasięgu działania. Pamiętaj, że w 25 pierwszych słowach opisu powinno znaleźć się jak najwięcej słów kluczowych.*

Treść w opisie powinna być unikatowa. Każde video coś wyróżnia. Nawet jeśli tworzysz serie video to poza standardowym opisem na temat całego cyklu, warto wpisać coś więcej. Pamiętaj, aby umieścić w nim odpowiednie słowa kluczowe, które poprawią wykrywalność Twoich materiałów. Możesz też wzbogacić go o linki do subskrypcji, podobnych filmów czy playlist. W razie potrzeby wymień autorów lub osoby, dzięki którym powstał film. Osoby, które nie znają dokładnie tytułu, albo skojarzonych z filmem słów kluczowych mogą próbować go znaleźć poprzez wpisanie w wyszukiwarkę nazwisk uczestników.

Podsumowując:

– opis filmu na YouTube może mieć 3000 znaków, postaraj się to jak najlepiej wykorzystać

– słowa kluczowe powinny pojawić się w opisie video minimum 5 razy

– na początku opisu warto dodać linki odsyłające na Twoją stronę internetową i portale społecznościowe.

Pamiętaj, że widzowie często podczas oglądania video przewijają stronę w celu przeczytania opisu i komentarzy. Zadbaj więc, aby jak najlepiej opisać film i zachęcić użytkownika do obejrzenia Twoich innych materiałów.

W sieci można znaleźć wiele przykładów dobrego pozycjonowania video na YouTube. Świetne opisy filmów tworzą vlogerzy, jak choćby Łukasz Jakóbiak*, który równie ciekawie prowadzi rozmowy z gośćmi, jak i opisuje filmy na swoim kanale.

*http://www.clickz.com/clickz/column/2351591/how-to-make-your-videos-rank-better-on-youtube

* https://www.youtube.com/user/20m2Lukasza

 

Jak dobierać słowa kluczowe na YouTube?

Jedną z kluczowych kwestii dotyczących optymalizacji video na YouTube jest dobór odpowiednich słów kluczowych. Warto więc poświęcić czas i zastanowić się jakie frazy pasują do opisu Twojego filmu i dzięki temu zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia go przez użytkowników YouTube’a.

Standardowo przy każdym video powinno znaleźć się około 10-15 słów kluczowych. Nie warto jednak dobierać wszelkich możliwych fraz jakie tylko pasują do tematyki Twojego filmu. Co prawda pozwoli to na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania i pozyskania większej ilości ruchu z wyników organicznych. Jednak, czy rzeczywiście zależy Ci na wszystkich użytkownikach, którzy wyświetlili dane słowo kluczowe? Należy dokonać priorytetyzacji fraz z punktu widzenia określonego biznesu, tak aby pozyskać klientów, którzy rzeczywiście są zainteresowani Twoją branżą i jest duże prawdopodobieństwo, że skorzystają z Twoich usług.

Dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad najczęściej używanymi słowami, jakich używasz, kiedy rozmawiasz ze znajomymi, pracownikami o swoim biznesie. Stwórz listę kilku fraz, od których będziesz zaczynał każdy opis, uwzględniając w nim nazwę firmy, region i branżę w jakiej działasz.

Kiedy już stworzysz listę najważniejszych słów kluczowych na YouTube, możesz sprawdzić, które z nich są najczęściej wpisywane w wyszukiwarce. Do tego celu świetnie sprawdza się Google AdWords Keyword Tool. Dzięki temu narzędziu, odkryjesz słowa, jakie wpisują Twoi klienci w procesie wyszukiwania. Słowa kluczowe powinny być jak najbardziej precyzyjne, a każdy film powinien zawierać w opisie kilka unikatowych fraz. Kiedy wybierzesz już najważniejsze tagi sprawdź jaki rezultat otrzymasz wpisując je w wyszukiwarkę. Dobór słów kluczowych na YouTube nie jest rzeczą prostą, ale umiejętnie przeprowadzony gwarantuje sukces w wynikach wyszukiwania danych treści przez użytkowników Internetu.

Video przyszłością content marketingu?

Video content marketing zdobywa dominującą pozycję na rynku. Obraz połączony z dźwiękiem ma znacznie większą siłę przekonywania niż słowo pisane, dlatego firmy coraz częściej wykorzystują je do promowania swoich treści. Co takiego sprawia, że video w content marketingu zyskuje na popularności w ostatnich latach, a jego oddziaływanie na odbiorców jest coraz skuteczniejsze?

Video przewyższa jakiekolwiek inne treści ze względu na to, że angażuje widza. O ile łatwiej jest przedstawić pewne fakty przy pomocy obrazu, a nie tworząc żmudne opisy. Jednak tworząc video nie można ograniczać się jedynie do przekazania informacji. Film ma przedstawiać pewną historię, wzbudzać emocje, sprawiać by widz chciał do niego wracać. Warto skupić się na najważniejszych cechach i konsekwentnie komunikować je w kolejnych materiałach. Oglądając reklamy Budweiser’a* już po pierwszych kilku sekundach wiadomo co to za marka, choć jej nazwa ani razu nie zostaje wymieniona. Producenci piwa nie są nachalni w swoich przekazach, pokazując przyjaźń jaka łączy zwierzęta. Video content marketing powinien opierać się na przedstawianiu historii, poprzez które skutecznie buduje się wizerunek marki.

Przy wielu innych formach content marketingu w postaci różnego rodzaju raportów, artykułów czy infografiki video okazuje się najbardziej skuteczne. Doceniają to firmy, które coraz chętniej sięgają po ten rodzaj promocji. Poprzez video można nie tylko dostarczać odbiorcom rozwiązania, ale przy okazji zapewniać rozrywkę, dzięki czemu materiały udostępniane przez firmę szybko zyskują na popularności.

Najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie video, które nie jest przesycone nadmierną ilością informacji i statystyk, gdyż widz szybko może stracić zainteresowanie takim materiałem. Głównym błędem popełnianym przez firmy przy realizacji video jest powielanie treści zamieszczanych na blogu czy w infografice, zamiast tworzenia unikalnego i niezależnego formatu. Badania nad video w Internecie dowodzą, że zaangażowanie widza podczas oglądania filmu radykalnie spada w ciągu pierwszych 30 sekund, zwłaszcza jeśli konsument nie miał wcześniej kontaktu z daną marką.

Wykreowanie video, które zapewni Twojej firmie sukces nie jest łatwą rzeczą i wymaga znajomości wielu narzędzi, dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się jak skutecznie promować swoją firmę.

*https://www.youtube.com/watch?v=xAsjRRMMg_Q

Video w internecie – dlaczego warto?

Możesz zbudować piękną łódź, ale musisz też potrafić nią żeglować. Tak samo nie wystarczy zrobić dobrego video promującego markę. Wyznacznikiem sukcesu jest znajomość narzędzi, które posłużą do rozpowszechnienia przekazu w Internecie i ich odpowiednie zastosowanie.

Według badań w 2017 roku 90% treści umieszczonych w Internecie będzie miało format video. Średnio odwiedzający stronę zostaje na niej 2 minuty dłużej po obejrzeniu filmu opowiadającego historię firmy. Ludzie kochają emocje i w ich poszukiwaniu odwiedzają YouTube i inne popularne kanały, które im tych emocji dostarczą. Dlatego warto czekać na klienta tam, gdzie spędza on najwięcej czasu. Jeszcze lepiej jest czekać z gotowym przekazem, którym chętnie podzieli się ze znajomymi, skomentuje, udostępni, jednym słowem zareklamuje Twoją firmę w Internecie.

Konsument, na każdym etapie dokonywania zakupu, szuka w Internecie konkretnych informacji. Jeżeli dostarczysz mu je w ciekawy i odpowiedni sposób, znacząco zwiększysz swoje szanse na skierowanie jego uwagi właśnie na Twoją firmę. Wiedząc, że klient może mieć styczność z filmem promującym markę zaledwie przez 5 sekund, trzeba ten czas jak najlepiej wykorzystać. Emocje, gra słów, ciekawy obraz wzbudzi zainteresowanie i skłoni do poszukiwania informacji. A co Ty robisz w tym czasie? Czekasz na klienta z gotowymi rozwiązaniami w postaci video explainer’ów, dzięki którym coraz lepiej poznaje on Twój produkt. Dostarczanie odpowiednich treści video możesz konsekwentnie realizować podczas całego procesu dokonywania zakupu przez nabywcę.

Argumenty za przewagą video w promocji marki można mnożyć. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku małych i średnich firm, dla których koszt produkcji reklamy telewizyjnej jest zbyt wysoki. Rosnące w siłę aplikacje mobilne do udostępniania i odtwarzania video pozwolą w jeszcze większym stopniu wykorzystać potencjał, jaki drzemie w przekazie audiowizualnym.

Znajomość narzędzi marketingowych i dotarcie z filmem do klienta w odpowiednim czasie
i miejscu, jest gwarancją powodzenia kampanii reklamowej. Nie wystarczy samo wrzucenie filmu na YouTube. Proces dystrybucji polega na jak najszerszym dotarciu do grupy docelowej przy jednoczesnej optymalizacji kosztów i wykorzystaniu wszelkich kanałów promocji jakie niesie za sobą Internet. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak rozpowszechnić film i osiągnąć realny zysk.

Warto powierzyć tę pracę profesjonalistom, a samemu przeznaczyć ten czas na rozwój firmy, napędzany przez treści video. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak video może pomóc w promocji Twojej marki!

 

TrueView

TrueView – format reklamy video na YouTube tworzony z poziomu systemu AdWords, jest doskonałym narzędziem reklamowym dla każdego biznesu. Dzięki nowatorskiemu systemowi rozliczeń (CPV – cost per view) reklamodawca płaci tylko wtedy, kiedy ktoś obejrzy jego reklamę. Dzieki temu posiadamy pełną kontrolę nad wydatkami i możemy efektywnie optymalizować kampanie.

Płać tylko za pełne obejrzenie reklamy

Używając reklam video w formacie TrueView nie musisz obawiać się przepalonym budżetem na wyświetlenia, które nic nie przynoszą Twojemu biznesowi. Widz, dzięki możliwości pominięcia reklamy, sam wybiera jakim przekazem reklamowym jest zainteresowany oglądając go do końca; jeśli pominie reklamę – nic nie płącimy.

Takie rozwiązanie to sytuacja win-win dla każdego – widz ogląda tylko to, co go zainteresuje, a reklamodawca zbiera obejrzenia reklamy osób zainteresowanych jego przekazem. Dzięki temu dociera do osób, które są jego potencjalnym targecie.

Reklamy TrueView mogą być różniej długości (dłuższe lub krótsze niż 30 sekund), więc każdy reklamodawca ma możliwość eksperymentowania z formatami, żeby wybrać optymalny dla swoich potrzeb. Reklamą może być wywiad z klientem, demo produktu czy usługi lub filmy typu “How to…”.

Dwa formaty TrueView:

TrueView in-stream

GoVideo TrueView in-stream
GoVideo TrueView in-stream

Reklamy in-stream to pomijalne filmy pokazujące się przed (lub w trakcie) innego filmu na YouTube. Widz widzi pierwsze pięć sekund reklamy, po których może wybrać pominięcie filmu lub obejrzenie go do końca.

Reklamodawca płaci tylko wtedy, kiedy widz obejrzy pierwsze 30 sekund reklamy (jeśli jest dłuższa) lub obejrzy ją do końca (jeśli reklama jest krótsza niż 30 sekund).

TrueView in-display

GoVideo TrueView in-display

Reklamy in-display pojawiają się w wynikach wyszukiwania na YouTube, obok polecanych filmów lub na stronach będących częścią sieci partnerskiej Google Display Network, które przegląda osoba będąca w grupie celowej reklamodawcy.

Płaci się tylko wtedy, gdy widz decyduje się obejrzeć Twój film klikając na reklamę.

W GoVideo wiemy, jak efektywnie wykorzystać reklamy TrueView dla Twojego biznesu. Skontaktuj się z nami i podpytaj o wycenę!

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress