Optymalizacja video na YouTube

Statystyki oglądalności YouTube’a pokazują, że jest to potężne narzędzie do promocji firmy. Warto założyć swój kanał w serwisie, ale samo wrzucanie treści już nie wystarczy. Dopiero odpowiednia optymalizacja kanału jest gwarancją sukcesu. Dowiedz się jak optymalizować video w YouTube, aby znaleźć się na top liście wyników wyszukiwania.

Jak działa wyszukiwarka YouTube?

Wyszukiwarka YouTube, podobnie jak Google, opiera się na skomplikowanych algorytmach. Pod uwagę brane jest zaangażowanie widza związane z filmem – czy ogląda materiał do końca, komentuje, czy dzieli się video ze znajomymi. Oprócz kryterium związanym z samą treścią i zaangażowaniem widza, wyszukiwarka ma na uwadze meta dane (tytuł, słowa kluczowe). Znaczenie ma też czas trwania filmu, im jest on dłuższy tym lepiej.

Jak zoptymalizować kanał YouTube?

Tytuł filmu

Znając mechanizmy wyszukiwania na YouTube można skupić się na optymalizacji video. Na początek warto znaleźć dobry tytuł, który wraz z miniaturami stworzy spójną i przyciągającą uwagę całość. Umieść więc w początkowej części tytułu najważniejsze słowa kluczowe. Możesz też zawrzeć nazwę swojej firmy i numer odcinka, jeśli jest taka potrzeba. Dbaj o to, aby tytuł nie był zbyt długi – YouTube może obciąć część frazy jeśli przekroczy dopuszczalną liczbę znaków. W przypadku tworzenia tutoriali i video explainer’ów dobrze jest zacząć tytuł od słowa „jak”. Masz wtedy dużą pewność, że Twoje video znajdzie się na szczycie listy wyszukiwania na YouTube.

Opis filmu

Dobry opis to podstawa optymalizacji video, więc zacznij od wypisania najważniejszych fraz, kluczowych dla twojego filmu. Opis musi pasować do miniatury i tytułu, bowiem te trzy elementy występują razem w wynikach wyszukiwania. Warto dorzucić adres strony internetowej oraz linki, które wzbogacają film (linki do określonych momentów filmu, materiały uzupełniające).

Słowa kluczowe

W pozycjonowaniu video na YouTube ważną rolę odgrywają słowa kluczowe. Są to tagi, które mogą odnosić się zarówno do samego filmu jak i specyfiki działalności twojej firmy. Warto również powtórzyć je w tytule video. Słowa kluczowe mają określać kategorię Twoich produktów oraz przewidywać intencje klienta, czyli to jakie frazy będzie on wpisywał w wyszukiwarce na YouTube.

Miniatura

Miniatura to zapowiedź Twojego filmu i pierwsza rzecz jaką zobaczy widz w zetknięciu się z Twoim video. Warto zrobić kilka zdjęć podczas kręcenia filmu, które będzie można wykorzystać jako miniatury. Pamiętaj, że użytkownik może oglądać Twoje materiały na różnych urządzeniach, a więc warto zadbać o odpowiednią rozdzielczość 1280×720 (przy minimalnej szerokości 640 pikseli) i proporcje (najlepiej 16:9).

Popularność kanału Sylwestra Wardęgi* wynika nie tylko z tego, że robi filmy, które poprzez użytkowników bardzo szybko rozprzestrzeniają się w sieci. Każde video jest opatrzone nietypową miniaturą, prezentującą specyficzny typ filmów tworzonych przez Wardęgę i zachęcającą do kliknięcia.

 

optymalizacja video na youtube
Optymalizacja video na YouTube

Im miniatura bardziej ciekawa, intrygująca, niestandardowa, tym masz większą pewność, że użytkownik obejrzy video. A jak obejrzy video, może zajrzy na Twoją stronę? To taki ciąg przyczynowo-skutkowy, dla którego warto odpowiednio optymalizować video i zapewnić swojej firmie sukces w sieci.

 

*https://www.youtube.com/user/wardegasa

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress